استفاده درست از فضای داخلی ویلا دوبلکس

این روزها افرادی که به سراغ طراحی دوبلکس می روند، انتظارات زیادی از فضای زندگی خود دارند. خانه های دوبلکس قابلیت های زیادی دارند که اگر به خوبی طراحی شوند و از آن مهم تر، به درستی سازماندهی و بخش بندی گردند، فضاهای بسیار مناسبی را برای زندگی تشکیل خواهند داد گروه مهندسی معماری نگین صدری در این مقاله سعی دارد شما را با نحوه صحیح و اصولی بخش بندی فضا در ویلا های دوبلکس و سازماندهی فضا آشنا کند ، باما همراه باشید.

پارتیشن بندی در طراحی ویلای دوبلکس

این که فضای داخلی ویلای شما به چه صورت تقسیم و سازماندهی می شود، یک امر کاملا شخصی است که به نظر خودتان بستگی دارد؛ اما به هر حال فضاهایی در منزل وجود دارند که شاید تمایل نداشته باشیم در معرض دید قرار بگیرند و به عبارتی آن ها را جزو حریم خصوصی خود محسوب کنیم. این نکته در طراحی ویلاهای دوبلکس نیز اهمیت زیادی دارد، چرا که در طراحی چنین فضاهایی برخی اوقات حریم قسمت های مورد نظر به خوبی حفظ نمی شود. به همین خاطر است که پارتیشن بندی در طراحی داخلی منازل دوبلکس پیشنهاد می شود. برای مثال، اگر تمایل داشته باشید فضای نشیمن و پذیرایی خود را از اتاق خواب ها و حمام که در یک نیم طبقه مجزا قرار گرفته و در معرض دید هستند، جداسازی کنید، می توانید از پارتیشن بندی استفاده کنید.

برخی از ویلاها که بزرگ تر هستند و یا قابلیت تقسیم به دو فضای مجزا را دارند، می توانند برای استفاده توسط دو خانواده یا افرادی که در عین همسایگی می خواهند مستقل زندگی کنند، مناسب باشند. این ویلاهای دوبلکس را می توان با طراحی مخصوص به فضایی دو قسمتی تبدیل کرد؛ به گونه ای که هر یک از دو فضا از لحاظ امکانات کامل بوده و ساکنین برای استفاده از قسمت های مورد نیاز خود مجبور به رفت و آمد بین دو قسمت نباشند. معمولا در چنین طراحی هایی طبقه همکف به قسمت بزرگ تر اختصاص دارد و نیم طبقه بالا می تواند یک سوئیت مجزا باشد. همچنین می توان طبقه همکف و نیم طبقه فوقانی آن را یک قسمت در نظر گرفت و یک نیم طبقه در قسمت پایین یا مجاور همکف طراحی نمود.

نشیمن اصلی در طراحی خانه های دوبلکس را می توان با توجه به نظر کارفرما در فضاهای مختلفی در نظر گرفت، اما به طور کلی پیشنهاد می شود نشیمن در طبقه همکف طراحی شود. اگر طبقه همکف را به عنوان فضایی عمومی تر و دارای عملکرد همگانی در نظر بگیریم، قسمت هایی مثل نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه و سرویس بهداشتی مهمان در این بخش قرار خواهند گرفت و فضاهای خصوصی تر که رفت و آمد به آن ها فقط مخصوص اعضای خانواده است و لزومی ندارد در معرض دید باشند، در نیم طبقه الحاقی جای خواهند گرفت. نشیمن اصلی نیز بهتر است در نزدیکی راه پله ای قرار گیرد که نیم طبقه را به همکف ارتباط می دهد تا به راحتی قابل استفاده باشد.

در طراحی ویلاهای دوبلکس در صورتی که افراد تمایل داشته باشند علاوه بر نشیمن اصلی خود یک فضای خصوصی تر نیز در اختیار داشته باشند، می توان با ایجاد اختلاف سطح این خواسته را برآورده کرد. معمولا اختلاف سطحی که با در نظر گرفتن تعداد هفت پله یا بیشتر ایجاد شود، می تواند در جداسازی فضای مورد نظر از قسمت اصلی و تفکیک بصری آن موثر واقع شود. فضای خصوصی را می توان بنا به تمایل کارفرما و شرایط طراحی در سطحی پایین تر یا بالاتر از قسمت اصلی در نظر گرفت. معمولا نشیمن کوچکی که به این شکل طراحی می شود، فضای دنج و مناسبی خواهد بود که از دید مهمانان نیز پنهان مانده و تنها به خود شما تعلق دارد.

افرادی که به داشتن کتابخانه در فضای منزل خود علاقه دارند، می توانند ایده طراحی دوبلکس را برای ایجاد یک کتابخانه معلق در خانه خود به کار بگیرند. ایده کتابخانه معلق برای منازلی مناسب است که سقف آن ها ارتفاع زیادی از سطح زمین داشته باشد. در واقع سقف این منازل باید به قدری مرتفع باشد که بتواند دو فضا را روی سر هم جای دهد؛ به شکلی که هیچ قسمت ار فضای طراحی شده سرگیر نباشد و ایجاد مشکل نکند. می توان کتابخانه معلق را بر فراز سالن نشیمن در نظر گرفت و با تعداد مناسب پله دسترسی به آن را فراهم ساخت. شما می توانید این کتابخانه را بسته به سلیقه خود و محیطی که در اختیار دارید، به صورت دورچین یا سراسری طراحی کنید

فضای سبز از دیگر قسمت هایی است که می تواند طراحی داخلی یک ویلای دوبلکس را فوق العاده زیبا و متمایز کند. داشتن یک گلخانه کوچک در کنار پلکانی که نیم طبقه الحاقی را به فضای طبقه همکف ارتباط می دهد، ایده جذاب و منحصر به فردی است. شما می توانید در کنار پلکان منزل خود یک باکس شیشه ای از گیاهان مورد علاقه خود ایجاد کنید که تا بالا امتداد دارد. این باکس می تواند در سطح بالایی به یک فضای وسیع تر تبدیل شود و حتی اگر تمایل داشته باشید، می تواند در نهایت روف گاردن شما را تشکیل دهد. توجه داشته باشید که اگر باکس مورد نظر در فضای میانی منزل قرار دارد، باید نور مورد نیاز برای رشد گیاهان را از نورگیر سقفی بالای پلکان تامین نمایید.

گروه مهندسی معماري و طراحي داخلي نگين صدري
•طراحي داخلي •طراحي نما
•طراحي محوطه
•دكوراسيون •بازسازي
•فرنيش و چيدمان لوكس
٠٩١٢٨١١٣٨٥٦


Negin sadri architectural group
•interior design
•exterior design
•renovation
•decoration
Telegram / call 00989128113856

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
سلام به خدمات طراحی ما نیاز دارید ؟
گروه مهندسی معماری نگین صدری
سلام جهت مشاوره طراحی با ما در ارتباط باشین