تاثیر دکوراسیون داخلی بر میزان فروش مغازه

آیا میدانید دکوراسیون داخلی فروشگاه یا مغازه شما چه تاثیری در جذب مشتری دارد؟

این درست است که ایجاد تغییرات در دکوراسیون داخلی فروشگاه باعث افزایش درآمد می شود؟

شکل ظاهری فروشگاه یا مغازه شما، یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت تجاری کسب و کارتان می‌باشد. دکور مغازه باید برای مشتری آرامش کافی در زمان خرید ایجاد کند. دسترسی به محصولات در فروشگاه نیز باید هم برای مشتری هم برای کارکنان فروشگاه ساده باشد. طراحی دکوراسیون فروشگاه و طراحی ویترین مناسب، باعث می‌شود که توجه افراد بیشتری به فروشگاه شما جلب شود. همین امر باعث جذب مشتری و رونق اقتصادی فروشگاه یا مغازه شما می‌شود.

در بیان ضرورت توجه به ضرورت دکوراسیون داخلی برای محیط کار، همین بس
 که اجرای دکوراسیون و طراحی داخلی برای یک فضای کسب و کار موجب رونق آن خواهد شد.
مغازه کیف و کفش نیز از این قاعده مستثنی نیست
 و توجه به دکوراسیون داخلی مغازه کیف و کفش از ضروریات این کسب و کار می باشد.
طراحی داخلی مغازه علاوه بر زیبایی و شیک بودن بر جذب مشتری و افزایش آن ها تأثیر مستقیم دارد.
 دکوراسیون مغازه باید به گونه ای باشد که محصولات در معرض دید قرار گیرند و دسترسی آسان داشته باشند.
 در این بخش خط معمار قصد دارد تا دکوراسیون داخلی مغازه کفش فروشی را بررسی کند.
یکی از مهم ترین نکاتی که طراح باید در دیزاین یک فروشگاه کفش فروشی به آن توجه کند،
 ایجاد قفسه مناسب برای چیدمان کفش ها می باشد.

مقاله های دیگر را نیز مطالعه کنید. طراحی داخلی فروشگاه مد/ شوروم لباس

همچنین قرار دادن صندلی برای نشستن و وجود یک آینه در هنگام خرید مشتری الزامی می باشد.
فروشگاه‌های خرده‌فروشی سابقه‌ای طولانی در بازار کار و تجارت دارند.
 طراحی دکوراسیون یک فروشگاه در جذب مشتری و فروش بیشتر تأثیر چشمگیری دارد.
 امروزه روش‌های زیادی برای طراحی فضای داخلی فروشگاه‌ها و مغازه‌های کوچک وجود دارد.
با وجود این، چند استراتژی رایج برای طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه وجود دارد
که به جذب مشتری بیشتر و در نتیجه سود بیشتر برای کسب‌و‌کار شما منجر می‌شود.مثلا بازی با احجام
یکی از جالب ترین روش های ایجاد قفسه در دکوراسیون فروشگاه کفش ، استفاده از احجام است.
اگر طراحی قفسه را چیزی فراتر از دو بعد ببینید، می توانید با ایده های جالب تری عمل کنید.
 برای مثال، حجم های فرو رفته و برآمده می توانند فضاهای خوبی برای به نمایش گذاشتن
کفش های یک فروشگاه ایجاد کنند. نمونه ای این ایده را در تصویر زیر می بینید.
چیزی که این ایده را در مرحله ی اجرا قوی تر کرده، استفاده از نورپردازی فوق العاده ای است
 که جلوه ی بیش تری به احجام و موقعیت هر یک داده است.

نکاتی که در طراحی فزوشگاه باید به آن توجه کنید :

  • طراحی ورودی مناسب یک فروشگاه.
  • انتخاب ترکیب رنگ مناسب فروشگاه.
  • اهمیت فضای سمت راست فروشگاهها.
  • طراحی فضای خاص برای محصولات مهم.
  • مسیر حرکت درست برای مشتری در داخل فروشگاه.
  • طراحی جذاب ویترین فروشگاه یا مغازه.
  • طراحی نور مناسب برای داخل فروشگاه.
  • طراحی مناسب میز صندوق یا کانتر در فروشگاه.
  • طراحی محلی برای استراحت مراجعین فروشگاه.
  • راحتی و آرامش فروشندگان و کارکنان فروشگاه، قطعاً بر روی فروش تأثیر دارد.

ورودی مغازه

ورودی یا آستانه‌ی مغازه جایی است که مشتری بالقوه پس از عبور از درب ورودی به آن قدم می‌گذارد و در واقع اولین مکانی است که مشتری با آن مواجه می‌شود و با توجه به وسعت مغازه در فاصله‌ی بین ۵ تا ۱۵ قدمی از درب ورودی قرار دارد. این محدوده جایی است که مشتری از دنیای بیرون فاصله می‌گیرد و به فضای مغازه‌ی شما منتقل می‌شود و با محصولاتی که برای ارائه دارید مواجه می‌شود و در اصطلاح به آن «منطقه‌ی رهایی از فشار» می‌گویند. در همین محدوده است که مشتری مغازه‌ی شما را مورد بررسی و قضاوت قرار می‌دهد و حدس می‌زند که فروشگاه‌تان گران است یا ارزان، نورپردازی آن هماهنگ است یا خیر و اینکه آیا وسایل، محصولات و رنگ‌ها به‌درستی در کنار هم قرار گرفته‌اند یا نه. از آنجا که مشتریان در این محدوده در «مرحله‌ی انتقال» به‌سر می‌برند معمولا محصولات، علائم و هرچه را که در این بخش باشد نادیده می‌گیرن

توجه به سمت راست مغازه

طبق بررسی‌های انجام‌شده، ۹۰ درصد از مشتریان پس از ورود به مغازه ناخودآگاه به سمت راست حرکت می‌کنند. این واقعیتی است که مغازه‌داران به‌خوبی از آن اطلاع دارند. اولین دیواری که مشتریان پس از ورود به مغازه با آن روبه‌رو می‌شوند، در اصطلاح «دیوار قدرت» نام دارد. بنابراین برای طراحی این دیوار و کالاها و محصولاتی که در آن به نمایش می‌گذارید باید توجه ویژه‌ای داشته باشید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که توجه مشتریان را جلب کرده‌اید، باید محصولاتی را در این بخش قرار بدهید که از جنبه‌های مختلف برای فروشگاه شما حائز اهمیت‌اند؛ مثلا محصولات محبوب یا محصولاتی با سود بیشتر یا حتی محصولات فصلی. همچنین در این بخش باید برای ارائه‌ی توضیحات در مورد محصول و بنرهای تبلیغاتی هم خلاقیت به خرج بدهید و توجه ویژه‌ای داشته باشید.

وادار کردن مشتری به طی کردن مسیر

این مورد به مساحت مغازه و طرح کلی آن بستگی دارد. تا اینجا متوجه شدید که بیشتر مشتریان تمایل دارند مسیر خود را به سمت راست فروشگاه دنبال کنند. مرحله‌ی بعدی این است که مطمئن شوید آنها مسیر خود را در فروشگاه طی می‌کنند و بیشتر محصولات شما در معرض دید آنها قرار می‌گیرد. در نظر گرفتن یک مسیر فکر شده برای طی کردن مشتریان نه‌تنها احتمال خرید را افزایش می‌دهد بلکه شرایطی را فراهم می‌کند تا بهتر بتوانید رفت‌وآمد مشتریان را کنترل کنید و متوجه شوید که در کدام نقطه از فروشگاه بیشتر توقف می‌کنند و از کدام قسمت ساده عبور می‌کنند.

بیشتر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها یک مسیر دایره‌ای را برای مشتریان در نظر می‌گیرند تا آنها را به انتهای مغازه و مجددا به جلوی درب ورودی هدایت کنند. در برخی از فروشگاه‌ها این مسیر تعیین‌شده با کف‌پوش متفاوت یا با طراحی متمایز از سایر بخش‌ها مشخص می‌شود. این تمایز توجه مشتریان را جلب می‌کند و مسیری را که شما می‌خواهید دنبال می‌کنند.

نکته‌ی مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که شما با مشخص کردن این مسیرها قصد دارید مشتری را به نقطه‌ای که می‌خواهید هدایت کنید. بنابراین باید در نقطه‌ی موردنظر یک محصول چشم‌گیر و متفاوت را به آنها عرضه کنید. مثلا در انتهای هر راهروی فروشگاه، یک محصول جدید و خاص قرار بدهید.

کند کردن حرکت مشتریان

بعد از اینکه زمان و تلاش زیادی برای جلب مشتریان و کشاندن آنها به مغازه‌ی خود صرف کردید، مطمئنا نمی‌خواهید که آنها به‌سرعت نگاهی به اجناس و محصولات بیندازند و با یکی دو خرید محدود، مغازه را ترک کنند. مغازه‌داران برای پیش‌گیری از این اتفاق، به عناوین مختلف سعی می‌کنند سرعت مشتری را کم کنند و موانعی ایجاد کنند که اصطلاحا به آنها «سرعت‌گیر» می‌گویند. این سرعت‌گیر می‌تواند هرچیزی باشد که توجه مشتری را جلب کند و یک زنگ تفریح بصری برای او فراهم کند. این کار را می‌توانید با نصب علائم و تبلیغات، یا قراردادن محصولات خاص و فصلی در مسیر مشتری انجام بدهید.

یکی از روش‌هایی که فروشندگان برای چیدن محصولات در مغازه مورد استفاده قرار می‌دهند این است که محصولاتی با کاربری مشابه و محصولات مرتبط را در کنار هم می‌چینند. این کار در خرید آنی مشتری هم تأثیرگذار است. باید محصولات خود را طوری در کنار هم قرار بدهید که مشتری، تعامل و وابستگی آنها را درک کند و برای خرید محصول مرتبط تشویق شود. محصولات پرفروش و پرتقاضا را هم‌سطح با چشم مشتریان قرار بدهید و محصولاتی را که کمتر تقاضا دارند در ردیف‌های بالاتر یا پایین‌تر بچینید. نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که سرعت‌گیرها را متناوبا مثلا هفته‌ای یک‌بار عوض کنید تا برای مشتریان ثابت تازگی و تنوع داشته باشد.

فراهم کردن امکان راحتی مشتریان

نکته‌ای که نباید از آن غافل باشید این است که بسیاری از مشتریان به‌خصوص خانم‌ها دوست ندارند کسی یا چیزی از پشت مانع آنها برای حرکت شود و با بدن‌شان تماس داشته باشد. بنابراین هنگام چیدن محصولات مغازه باید دقت کنید که فضای کافی برای عبور مشتریان در نظر بگیرید تا فضای شخصی قابل قبولی اطراف خود داشته باشند و بتوانند آزادنه حرکت کنند.

با قرار دادن صندلی و نیمکت در فروشگاه راحتی بیشتر مشتریان را فراهم می‌کنید؛ به‌خصوص در مورد مشتریانی که افرادی همراه خود دارند یا دارای فرزند هستند. دقت کنید که این نیمکت‌ها را روبه‌روی محصولات خود قرار بدهید؛ در واقع باید جایی را برای آنها در نظر بگیرید که افرادی که در حال استراحت هستند، نیم‌نگاهی هم به محصولات عرضه‌شده داشته باشند. قرار دادن این صندلی‌ها باعث می‌شود که مشتریان با خیال راحت‌تر بتوانند زمان بیشتری را مغازه‌ی شما بگذرانند و همراهان آنها هم به خرید تشویق بشوند.

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ  و رنگ آمیزی یکی از عواملی می باشد که می تواند نقش فوق العاده ای را در زیبایی دکوراسیون داخلی داشته باشد. امروزه با توجه به تاثیر دکوراسیون داخلی بر میزان فروش، تمامی افراد سعی بر آن دارند تا از مناسب ترین و گیراترین ترکیب رنگی در دکوراسیون داخلی خود استفاده نمایند. شما می توانید با استفاده از رنگ های روشن و منحصر به فرد مشتریان خود را ترغیب به خرید کنید. ترکیب رنگ یک مغازه اولین جلوه ای از مغازه شما می باشد که می تواند تاثیر مثبتی در ذهن افراد داشته باشد. شما می توانید با استفاده از ترکیب رنگ آمیزی مناسب در دکوراسیون مغازه اجناس خودتان را زیباتر نشان دهید همچنین با داشتن رنگ آمیزی خاص می توانید خود را از سایر رقبا متمایز کرده و مورد توجه مشتریان و مراجعه کنندگان بیشتری واقع شوید.

دکوراسیون داخلی _ غرفه سازی رایکا

قرار گیری اجناس در دکوراسیون داخلی

امروزه بسیاری از مغازه داران با طراحی قفسه های بسیار شیک و منظم سعی بر آن دارند تا اجناس موجود در مغازه خود را به شکل جذابی بچینند تا بتوانند نظر مشتریان را به سوی خود جذب کنند؛ که بیشترین این فعالیت در ویترین های مغازه ها شکل می گیرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که با چیدمان زیبا و اثربخش ویترین، مشتری راغب به خرید شده است بنابراین شما باید به نقش نحوه ی چیدمان در تاثیر دکوراسیون داخلی بر میزان فروش توجه ویژه ای داشته باشید. چیدمان و قرارگیری اجناس در قفسه ها کار بسیار ساده و کم هزینه ای می باشد که می توانید به راحتی آن را انجام دهید و با همین کار ساده شاهد تاثیر دکوراسیون داخلی بر میزان فروش خود باشید. شما می توانید اجناس پر بازدید و محبوب خود را بیشتر در معرض دید و بازدید مشتریان قرار دهید تا فروش بیشتری را به دست آورید.

نور پردازی در دکوراسیون داخلی

از عوامل بسیار مهم و قابل بحث در تاثیر دکوراسیون داخلی بر میزان فروش می توان به نور پردازی اشاره کرد. شما می توانید با داشتن شیک ترین و اثر بخش ترین نور پردازی در طراحی دکوراسیون داخلی خود یکی از زیبا ترین دکوراسیون را داشته باشید که همین فاکتور نورپردازی می تواند در تاثیر دکوراسیون داخلی بر میزان فروش بسیار موثر واقع شود. استفاده از نور پردازی مناسب و همگون با اجناس قابل فروش شما، حس و انرژی مثبتی را بر روی مشتریان و مراجعه کنندگان خواهد داشت. برای مثال اگر شما دارای نمایشگاه خودرو، جواهرآلات و فرش فروشی می باشید به شما توصیه می شود که از روشنایی و نور بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی خودتان استفاده کنید چرا که جلوه و زیبایی خاصی را به اجناس مغازه شما خواهد بخشید و نظر مشتریان را به سوی خود جذب خواهد کرد. 

جهت دریافت مشاوره طراحی و اجرای دیزاین فروشگاه و مغازه خود با ما در ارتباط باشید

گروه مهندسی معماري و طراحي داخلي نگين صدري
•طراحي داخلي •طراحي نما
•طراحي محوطه
•دكوراسيون •بازسازي
•فرنيش و چيدمان لوكس
٠٩١٢٨١١٣٨٥٦


Negin sadri architectural group
•interior design
•exterior design
•renovation
•decoration
Telegram / call 00989128113856

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
سلام به خدمات طراحی ما نیاز دارید ؟
گروه مهندسی معماری نگین صدری
سلام جهت مشاوره طراحی با ما در ارتباط باشین